spis treści.poprzedni.następny. Pabloware.com
 

Kurs języka XML

Narzędzia

 

Poniżej znajdziesz garść informacji na temat pomocnych narzędzi. Polecam także zaglądać na strony serwisów specjalizujących się w oprogramowaniu dla XML.

W czym edytować?

Dostępny jest szybki i prosty polski edytor XML — infOx — http://www.pabloware.com/infox.html, który oferuje tekstowy tryb pracy, walidację, nawigację, wsparcie dla przekształceń XSLT i import danych.

Rozmiar: 26KB

infOx: główne okno

Z programów anglojęzycznych zdecydowanie wyróżnia się shareware'owy XML Spy — http://www.xmlspy.com/, który pozwala edytować dokumenty XML zarówno tekstowo, jak i graficznie, jednak najciekawszą funkcją programu XMLSpy wydaje się być - zorientowany na diagramy - tryb projektowania schematów XSD.

Rozmiar: 26KB

XML Spy świetnie wspomaga edycję schematów XSD

Oprócz wymienionych powyżej na rynku znajduje się jeszcze kilka edytorów, jak np. dość szeroko reklamowany Stylus Studio. Polecam Czytelnikowi zajrzeć na strony XMLSoftware — serwisu zajmującego się tylko i wyłącznie oprogramowaniem XML: http://www.xmlsoftware.com/. Warto zobaczyć też przegląd Larsa Mariusa Garshola: http://www.garshol.priv.no/download/xmltools/

Przeglądarka

Przeglądarka MS Internet Explorer potrafi wyświetlać kod XML zarówno w połączeniu z arkuszem CSS jak i z XSL. Pewną alternatywę stanowi Netscape/Mozilla 6, która jednak radzi sobie tylko z połączeniem XML + CSS. Warto jeszcze wspomnieć o „browserze” Amaya (dostępna w W3C), która świetnie nadaje się do eksperymentów z MathML'em (język do opisu i prezentacji graficznej wzorów matematycznych — sztandarowy przykład, jak XML może ułatwić życie).

Parsery

Szczególnie polecam parser XP — http://www.jclark.com/xml/xp/index.html. Ciekawe narzędzie (choćby dlatego, że często jest jedynym rozwiązaniem…) to MSXML — integrowany z nowszymi wersjami Internet Explorera, ale dostępny również oddzielnie.

 
spis treści.poprzedni.następny. Pabloware.com